Употреба Конзуларног водича је једноставна, информације су сортиране по азбучном реду. Изаберете почетно слово појма/услуге која Вас интересује и кликнете на њега, нпр. желите да знате како да Закажете Термин, идете на слово З или Т. Све о пријави Рођења детета је на слово Р. Када закажете термин, а пре доласка у Конзуларно одељење, обавезно се информишите о потребној документацији како бисте били сигурни да ће Ваш захтев бити примљен и да ћете брзо обавити посао због којег сте нам се обратили. Адреса Конзуларног одељења је Gumpendorferstrasse 83-85, 1060 Wien.
В - ВИЗЕ, ВОЈНА ОБАВЕЗА, ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА - еУправа? Г - ГУБИТАК ДОКУМЕНАТА, ГОТОВИ ПАСОШИ – списак, ПРЕЛАЗАК ГРАНИЦЕ Д - ДРЖАВЉАНСТВО, УПИС У ЕВИДЕНЦИЈЕ ДРЖАВЉАНА Р. СРБИЈЕ, СТИЦАЊЕ, ДРЖАВЉАНСТВА, СТИЦАЊЕ ДРЖАВЉАНСТВА ПОРЕКЛОМ, ПРИЈЕМ У ДРЖАВЉАНСТВО, ОТПУСТ ИЗ ДРЖАВЉАНСТВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, ПОНОВНО СТИЦАЊЕ ДРЖАВЉАНСТВА Е - еУправа и еКонзулат, еУправа – ConsentID, е Заказивање термина Н - НАСЛЕДНИЧКА ИЗЈАВА, NULLA ОSТАЕ – Ehefähigkeitszeugnis О - ОВЕРЕ, ОЧИНСТВО, ОДЈАВА ПРЕБИВАЛИШТА РАДИ ИСЕЉЕЊА Р - РАЗВОД, РОЂЕЊЕ ДЕТЕТА У АУСТРИЈИ С – СОЛЕМНИЗАЦИЈА, СПРОВОДНИЦА, СМРТНИ СЛУЧАЈ, САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА Т - ТЕРМИНИ – е ЗАКАЗИВАЊЕ, ТАКСЕ У - УВЕРЕЊЕ О СЛОБОДНОМ БРАЧНОМ СТАЊУ, УВЕРЕЊЕ О НЕКАЖЊАВАЊУ Ф - ФИНАНСИЈСКА ПОМОЋ ДРЖАВЉАНИМА СРБИЈЕ Ц - ЦАРИНСКА ПОТВРДА, ЦЕНОВНИК АПОСТИЛ Да ли могу прибавити документа оверена печатом Apostille?
Не постоји могућност надовере докумената печатом Apostille посредством КО Амбасаде, јер је таква врста овере у надлежности судова Р. Србије. За детаљније информације се обратите судовима у Србији, лично или преко пуномоћника. Да ли можете да ми препоручите адвоката у Аустрији? Путем овог линка можете пронаћи списак аустријских адвоката у чијим канцеларијама се пружају услуге и на српском језику. Напомињемо да то нису званични адвокати Амбасаде Р. Србије у Бечу. Амбасада не одговара за њихов рад. БРАК Да ли можемо да се венчамо у Амбасади РС у Бечу? У Амбасади РС у Бечу се не може ни закључити ни развести брак. Код нас можете само пријавити брак који сте склопили у Аустрији. Венчала сам се у иностранству. Да ли то пријављујем Амбасади? Држављанин Србије који закључи брак у Аустрији је дужан да то пријави Конз.одељењу или матичној служби у Србији. Брак склопљен у иностранству постаје признат, односно пуноважан кад се упише у матичну књигу венчаних у Р. Србији. Брак склопљен у иностранству пријављују оба супружника држављанина Р. Србије. Уколико је један супружник странац, брак пријављује само држављнин Р. Србије. Шта ми је потребно од документације за пријаву брака?
Потребно је да дођете лично у КО у заказаном термину и понесете следеће: Променила сам презиме. Шта треба да урадим да бих добила пасош са новим презименом?
Треба да извршите пријаву брака. По упису чињенице закључења брака у матичну књигу рођених, можете предати захтев за нови пасош. Траже ми потврду да могу да закључим брак у Аустрији (Nulla Ostae). Да ли могу то да прибавим преко вас?
Да. Треба да дођете лично у заказаном термину и понесете: ВИЗЕ
Од 1.марта 2024. је омогућено електронско подношење захтева за издавање виза Ц и Д по свим основама преко портала „Welcome to Serbia”. ВОЈНА ОБАВЕЗА Како могу да регулишем своју војну обавезу у Р. Србији? Држављани Републике Србије који навршавају или већ имају 18 година и стално бораве у иностранству, дужни су да се пријаве Амбасади ради увођења у војну евиденцију. Одслужио сам војску. Имам ли и даље неке обавезе?
Да. Регрути и лица у резервном саставу која путују у иностранство на боравак дужи од једне године, дужни су да се пријаве Амбасади ради увођења у војну евиденцију у року од 30 дана од дана преласка државне границе. Шта ми је потребно од докумената?
Потребно је да дођете лично у КО у заказаном термину и понесете: ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА Да ли могу у Амбасади да поднесем захтев за возачку дозволу? Не. Возачку дозволу можете добити само у Србији. Преселио сам се у Аустрију. Колико дуго смем да возим са возачком дозволом Р. Србије? Да ли могу да добијем аустријску возачку дозволу? Када истекне 6 месеци, возачка дозвола више не сме да се користи. До тог тренутка можете да користите возачку дозволу из неке друге земље и то без превода, ако је возачка дозвола подељена на категорије А до Е или састављена на немачком језику. У противном, важи само заједно са међународном возачком дозволом из земље порекла или са преводом из којег може да се види обим важења возачке дозволе (превод може да се добије нпр. код ÖAMTC-a).
Важећу српску ВД можете заменити за аустријску возачку дозволу у року од 6 месеци од пресељења (пријављивања пребивалишта) у Аустрију. Када истекне 6 месеци, возачка дозвола се више не сме користити. Возачке дозволе из Србије су изједначене са возачким дозволама које су издате у Аустрији и могу да се замене за аустријску возачку дозволу БЕЗ полагања теоријског и практичног дела возачког испита. Носиоци таквих возачких дозвола морају имати само актуелно лекарско уверење. Надлежни за замену возачких дозвола су: Детаљније информације о процедури, такси и потребној допкументацији можете пронаћи путем следећег линка Планирам туристичко путовање сопственим аутомобилом по Аустрији. Инетересује ме да ли важи српска возачка дозвола или треба да извадим међународну? Није потребно да поседујете међународну возачку дозволу. Приликом туристичког боравка у Аустрији можете управљати моторним возилом са српском возачком дозволом. ГУБИТАК ДОКУМЕНАТА Коме пријављујем губитак или крађу пасоша? Губитак пријављујете магистрату, а крађу полицији. Потврда мора да садржи Ваше име, презиме, датум рођења и податак да сте изгубили пасош Р. Србије. Потврде о губитку или крађи морају имати потпис и печат или бити електронски издате. Потврду треба да сачувате због издавања новог пасоша у Р. Србији. Изгубио сам пасош или ми га је неко украо. Како да спречим да га неко не злоупотреби? Губитак или крађу без одлагања пријавите магистрату, односно полицији, па са добијеном потврдом дођите у KO Амбасадe да пријавте нестанак пасоша, након чега ће МУП Републике Србије путну исправу прогласити неважећом. Нестали, а непријављени пасоши, као и Ваши лични подаци у њима, могу бити злоупотребљени уколико пасош не буде благовремено оглашен неважећим. Имам регулисан боравак у Аустрији, а пасош Србије ми је изгубљен/украден. Шта треба да урадим да бих добио нови пасош?
У случају губитка/крађе пасоша, потребно је да се обратите магистрату/полицијској станици, пријавите губитак/крађу путне исправе РС и узмете потврду издату на своје име и презиме, са уписаним датумом и местом рођења. Изгубио сам пасош, треба ли да чекам да се огласи невежећим па тек онда да подигнем нови пасош? Да. Уколико сте изгубили пасош, нови можете подићи тек када у КО стигне решење о проглашењу изгубљеног пасоша неважећим. Тада ће број Вашег захтева бити на нашем сајту у рубрици Листа готових пасоша. У Аустрији боравим туристички, а пасош Србије ми је изгубљен/украден. Треба ми путни лист да бих се вратио у земљу. Шта треба да урадим? Уколико сте на територији Аустрије, приликом туристичке посете, остали без пасоша (губитак, крађа и сл), Амбасада Вам може издати путни лист као врсту путне исправе кратког рока трајања која служи само за повратак у Србију и не може се користити за даља путовања или повратак у Аустрију.
Потребно је да губитак пасоша пријавите магистрату, а крађу локалној станици полиције Аустрије. Наведени органи ће издати потврду о томе. Поред наведене потврде, потребно је да приложите: Никада нисам имао биометријски пасош, односно још увек имам “плави пасош”. Уколико први пут подносите захтев за биометријски пасош Републике Србије или поседујете тзв. плави пасош СРЈ, потребна документација је: Извод из матичне књиге рођених Р. Србије на домаћем обрасцу, Уверење о држављанству Републике Србије, доказ о идентитету са сликом и важећи боравак у Аустрији. ИМКР и КД могу бити прибављени и службеним путем у Амбасади. ГОТОВИ ПАСОШИ – списак Да ли је Ваш пасош спреман за преузимање можете проверити на следећем линку Уколико на листи видите број са Потврде коју сте добили када сте предали захтев, значи да је пасош у Амбасади. Закажите термин и дођите лично да преузмете свој пасош. Понесите обавезно стари пасош са собом. Бројеви потврда који почињу са нулом на сајту су приказани без нуле (0). ДРЖАВЉАНСТВО ДРЖАВЉАНСКИ СТАТУС У СРБИЈИ - ПРОВЕРА Потребан ми је „Negativbescheinigung“. Да ли ми то ви можете издати? У КО можете поднети захтев за проверу држављанског статуса Р. Србије. Потребно је да дођете лично у заказаном термину и донесете документа која представљају основ за проверу (изводи из књиге рођених за Вас, родитеље, брачног друга и сл.), те попуњен образац. Такса износи 59 Еур. УПИС У ЕВИДЕНЦИЈЕ ДРЖАВЉАНА Р. СРБИЈЕ Пропустили смо да пријавимо дете по рођењу. Сад има 17 година и наше питање гласи да ли то можемо сад да урадимо?
Да. Захтев за пријаву (информације о документацији у „Пријава рођења детета“) може поднети један од родитеља (који је у моменту рођења детета имао држављанство Србије) све до пунолетства односно пре него што дете напуни 18 година. ДРЖАВЉАНСТВО - СТИЦАЊЕ Држављанство се стиче пореклом и пријемом. ДРЖАВЉАНСТВО ПО ПОРЕКЛУ
Држављанство Републике Србије пореклом, под различитим условима, стичу деца чија су оба родитеља или један од родитеља били држављани Републике Србије у тренутку његовог рођења. ДРЖАВЉАНСТВО - ПРИЈЕМ Законом о држављаснтву је прописано више основа за пријем у држављанство Р. Србије. Припадништво српском народу је најчешћи основ по којем се у Амбасади Р. Србије у Бечу подносе захтеви за држављанство. Уколико сте припадник српског народа и немате пребивалиште на територији Републике Србије, имате право да у складу са чланом 23. Закона будете примљени у држављанство Републике Србије без отпуста из страног држављанства. Потребно је да сте навршили 18 година живота, да Вам није одузета пословна способност и поднесете писмену изјаву да Републику Србију сматрате својом државом. Ја сам Србин по оцу. Носим и српско презиме. Волео бих да имам и српско држављанство. Потписаћу изјаву да Србију сматрам својом државом. Шта би још требало да припремим од документације?
Потребно је да дођете у заказаном термину са припремљеном следећом документацијом: Припремио сам комплетну документацију за пријем у држављанство Р. Србије по основу српског порекла. Могу ли у исто време да то учиним и за своје двоје деце који имају 15 и 10 година? Истим захтевом могу да буду обухваћена и ваша деца с тим што је неопходно да се са тим сагласи и други родитељ. За подношење оваквог захтева неопходна је и сагласност детета старијег од 14 година. Како ми који живимо у Аустрији можемо да стекнемо српско држављанство? Лица која бораве у Аустрији, а хоће да стекну српско држављанство, по неком од основа прописаних Законом о држављанству могу да поднесу захтев за стицање држављанства КО Амбасаде РС у Бечу које ће га без одлагања проследити министарству надлежном за унутрашње послове.
Након консултација са конзулом, захтев за стицање држављанства Србије подносите лично или преко пуномоћника, за лице лишено пословне способности захтев подноси старалац, а за дете до навршене 18. године живота захтев подноси родитељ, односно даје писмену изјаву да Републику Србију сматра својом државом с тим што је за дете старије од 14 година потребна и његова сагласност. ДРЖАВЉАНСТВО - ОТПУСТ ИЗ ДРЖАВЉАНСТВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ Шта ми је потребно за отпуст из држављанства Р. Србије?
У КО можете поднети захтев за отпуст из држављанства Републике Србије. Потребно је да дођете лично у КО у заказаном термину и поднесете: Могу ли ја као родитељ да поднесем захтев и за малолетно дете?
Захтев за малолетно дете подносе родитељи уколико истовремено подносе захтев и за себе лично или само један родитељ уколико истовремено подноси захтев и за себе лично, али уз писану сагласност другог родитеља. Други родитељ мора бити лично присутан, са идентификационим документом. Уколико други родитељ није присутан, потребна је његова прописно оверена сагласност. ДРЖАВЉАНСТВО - ПОНОВНО СТИЦАЊЕ Пре неколико година сам отпуштен из држављанства Републике Србије јер сам био примљен у страно држављанство, а двојно није било дозвољено. Могу ли сада поново да стекнем држављанство Републике Србије?
Можете поднети захтев. Потребно је да дођете лично у заказаном термину и понесете следећу документацију: Родитељи су ме исписали из српског држављанства. Имам ли право да сада поднесем захтев за поновно стицање држављанства Р. Србије? Погледајте одговор на претходно питање. еУправа и еКонзулат На порталу еУправе су постављене нове електронске услуге МУП Р. Србије које могу да буду од значаја за грађане на боравку у иностранству. За коришћење електронских услуга неопходно је да имате имају одговарајући кориснички налог на порталу еУправа. За детаљније информације пратите следећи линк. Шта све ми који не живимо у Србији можемо да урадимо преко еУправе?
Регистар административних поступака је јавно доступна електронска база свих административних поступака које на захтев привредних субјеката и грађана спроводи јавна управа. Регистар садржи све релевантне податке о поступку (правни основ, сврха поступка, начин подношења захтева, обрасци, таксе, жалбени поступак и друго). На страници еКонзулата су постављене услуге: електронски извод из матичне књиге, електронско уверење о држављанству, као и изјава, односно сагласност за издавање пасоша малолетном лицу држављанину Р. Србије.
ConsentID Ко има право да у КО Амбасаде РС у Бечу затражи издавање параметара за ConsentID? Параметри се издају држављанима Р. Србије који имају важећи идентификациони документ (пасош или лична карта). Такође, параметри се могу издати и страном држављанину, уколико има привремени боравак или стално настањење у Р. Србији, односно, поседује евиденцијски број странца (ЕБС) који издаје МУП Р. Србије. е Заказивање термина Заказивање термина је обавезно за све конзуларне радње, осим за издавање спроводнице за преминула лица или је у питању ванредна ситуација која не трпи одлагање.
Термини за све конзуларне услуге се заказују путем линка који се налази на сајту Амбасаде www.vienna.mfa.gov.rs ЗАХТЕВ Захтеве за конзуларне услуге у КО Амбасаде РС у Бечу могу поднети само странке које имају регулисан боравак у Аустрији, и то у сл. покрајинама: Беч, Доња Аустрија, Бургенланд, Штајерска и Корушка. Лица која немају регулисан боравак у наведеним деловима Аустрије имају право да поднесу искључиво захтев за ПЛ и спроводницу. Страни држављани могу поднети захтев за визу за улазак у Р. Србију и пријем у држављанство. Захтев се подноси лично. ЗАКАЗИВАЊЕ ТЕРМИНА
Заказивање термина је обавезно за све конзуларне радње осим за оне које се не могу предвидети (спроводница, хитна и неодложна ситуација и сл.). ЗАБРАНЕ УЛАСКА
Забране уласка се генерално издају на нивоу Шенгена у Шенгенском информационом систему (СИС) и видљиве су у овом систему. Информацију о томе да ли је забрана уласка против лица издата у СИС-у можете добити само лично подношењем захтева за информације о подацима из СИС-а. Одговарајући образац за захтев надлежној институцији може се наћи на следећем линку: Уколико забрана уласка или боравка важи само (или још увек) за територију Аустрије, односно ако је шенгенска забрана у СИС-у избрисана, можете поднети захтев Савезном заводу за миграције и азил за информације о обрађеним личним подацима на сајту: Dokumente - Datenschutzbehörde (dsb.gv.at) или конкретно о томе да ли против Вас постоји национална забрана уласка. Такве захтеве можете послати на мејл адресу: BFA-Einlaufstelle@bmi.gv.at ЗАТВОР Можете ли да проверите да ли ми је муж ухапшен у Аустрији?
Да, али је неопходно да поступак провере и прибављања ближих информација о притвореном или осуђеном члану породице у Аустрији покренете преко Одељења за конзуларне послове Министарства спољних послова, путем мејла okp@mfa.rs ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА
На скијању у Аустрији сам повредио руку и платио трошкове прегледа, снимања и стављања гипса 500 Еур. Имам рачун па ме интересеује да ли то могу да рефундирам? ЗЕЛЕНИ КАРТОН Планирам туристичко путовање сопственим аутомобилом по Аустрији. Да ли ми треба зелени картон? За Аустрију није потребно имати тзв. зелени картон. ИЗВОДИ ИЗ МАТИЧНИХ КЊИГА - ИЗДАВАЊЕ ДОКУМЕНАТА Које изводе из матичних књига могу прибавити у КО?
Конзуларно одељење Амбасаде РС у Бечу може да изда уверење о држављанству Републике Србије и изводе из матичне књига рођених, венчаних и умрлих које се воде код матичних служби у Републици Србији (на домаћем или на интернационалном обрасцу). ПРОМЕНА ЛИЧНОГ ИМЕНА И ПРЕЗИМЕНА
Промена личног имена и презимена регулисана је Породичним законом, Законом о матичним књигама и Законом о општем управном поступку. ИЗЈАВА СУПРУЖНИКА О ПОСЕБНОЈ ИМОВИНИ
У форми потврђене (солемнизоване) исправе мора бити сачињена изјава супружника о посебној имовини. КУЋНИ ЉУБИМЦИ
Уколико путујете у Републику Србију и планирате да поведете свог кућног љубимца, кликом на наведене линкове сазнаћете под којим условима то можете да учините: https://www.vet.minpolj.gov.rs/movement-of-pets/ Информације о уносу кућних љубимаца из Р. Србије у Р. Аустрију налазе се на линку испод: https://www.bavg.gv.at/einfuhr-import/lebende-tiere/reiseverkehr ЛИЧНА КАРТА Да ли могу у Амбасади да поднесем захтев за личну карту? Не. Личну карту можете добити само у Србији. У Амбасади можете бесплатно очитати ЛК која има чип. Изгубио сам личну карту у Аустрији? Ако је лична карта нестала или пронађена у Аустрији, дужни сте да њен нестанак или проналазак пријавите КО Амбасаде РС у Бечу који ће о томе обавестити надлежни орган у Србији. Пријава се подноси давањем изјаве о околностима нестанка личне карте (образац добијате у Амбасади). Уз изјаву се подноси пријава нестанка Магистрату. Том приликом се изјашњавате и у вези са уручењем решења о оглашавању личне карте неважећом, односно да ли да се решење достави преко КО Амбасаде РС у Бечу, уколико боравите у Аустрији и нећете да путујете у Србију или према адреси пребивалишта у Србији уколико се враћате у земљу.Такса износи 27 Еур. МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ ПАСОШ ЗА МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ Ко подноси захтев за пасош за малолетно дете? Захтев подносе оба родитеља уз присуство детета. Присуство само једног родитеља је могуће уз нотарски оверену сагласност другог родитеља, преведену на српски језик код овлашћеног тумача. Могу ли да дам сагласност за пасош за своје дете електронским путем?
Сагласност за издавање пасоша малолетном детету држављанину Р. Србије могу да дају родитељи који имају одговарајући кориснички налог на порталу еУправа. Детаљи у вези са техничким предусловима за давање електронске сагласности се могу наћи у Опису услуге на порталу еУправа преко следећег линка. Да ли је потребна сагласност другог родитеља уколико један родитељ самостално врши родитељско право?
Присуство једног родитеља је могуће и уз одлуку суда да самостално врши право родитељског старања над дететом (у том случају донети правоснажну оригиналну судску пресуду уколико је издата од суда у Р. Србији). Ако је аустријски суд донео такву пресуду, онда она мора бити правоснажна и прведена на српски језик. Шта је све потребно за први пасош нашег детета?
1. пасоши оба родитеља *Уколико не поседујете документа под бројем 3 и 4, а дете је већ уписано у матичне књиге у Р. Србији, Амбасада вам их може издати. Шта нам је потребно за дететов нови пасош, ако већ има стари који је истекао или оштећен?
1. пасош детета ПУТНИ ЛИСТ ЗА НОВОРОЂЕНЧЕ Да ли могу да добијем путни лист за тек рођено дете? Да, али у Амбасади прво морате пријавити рођење детета и онда можете истога дана поднети и захтев за путни лист. У том случају, обавезно присуство оба родитеља и детета. Списак докумената за пријаву рођења, видећете у рубрици Рођење детета у Аустрији. Пријавио сам дете матичној служби у Р. Србији. Шта прилажем за путни лист? 1. две слике детета 3,5 x 4,5 2. пасоши оба родитеља 3. за дете - потврда о пријави или Извод из матичне књиге рођених и Уверење о држављанству (можете их добити и у КО Амбасаде)
Ко подноси захтев? Захтев за путни лист за малолетно дете подносе оба родитеља или старатељ. Путни лист може подићи и само један родитељ. Обавезно довести дете. Да ли захтев може поднети само један родитељ? Да, ако има сагласност другог родитеља оверену код аустријског нотара, која мора бити преведена на српски језик. Уколико се други родитељ налази у Србији, потребно је да достави оригиналну сагласност оверену код јавног бележника. Да, ако захтев подноси мајка, а отац није уписан у дететов извод из матичне књиге рођених. Да, ако је један родитељ преминуо (донети ИМКУ). Да, ако један родитељ има оригинал правоснажне одлуке суда Републике Србије да самостално врши право родитељског старања над дететом или ако је аустријски суд донео такву донео такву пресуду, онда она мора бити оригинална, правоснажна и превдена на српски језик код заклетог судског тумача Шта је потребно од докумената?
1. две слике детета 3,5 x 4,5, Уколико је дететов пасош украден или нестао, потребно је приложити потврду Магистрата или полиције о губитку/крађи пасоша. САГЛАСНОСТ ЗА ПУТОВАЊЕ МАЛ. ДЕТЕТА
Малолетно дете које није навршило 16. година живота и које је држављанин Републике Србије, а путује само или у пратњи трећег лица које му није родитељ, за прелазак државне границе мора поседовати оверену сагласност оба родитеља уколико заједнички врше родитељско право. МЕЂУНАРОДНА ОТМИЦА ДЕЦЕ
Централни извршни орган у Србији којем се, на захтев лица чије је дете отето, подноси захтев је Министарство правде Р. Србије. У захтеву се наводе сви подаци о детету и све расположиве информације о томе где се дете налази. НАСЛЕДНИЧКА ИЗЈАВА Наследничка изјава и пуномоћје којим се овлашћује друго лице да да наследну изјаву (позитивну или негативну) се може потписати и оверити у КО Амбасаде РС у Бечу. • При давању позитивне наследничке оверава се само потпис даваоца.
• У форми потврђене (солемнизоване) исправе мора бити сачињена наследничка изјава којом се наследник: Молимо да све негативне наследничке изјаве одштампане на ћириличном писму, заједно са копијом пасоша, Вашом адресом и именом оца, пре заказивања термина ОБАВЕЗНО пошаљете на мејл: stranke.bec@mfa.rs како бисмо утврдили да ли је изјава подобна за солемнизацију. Приликом овере потписа на наследној изјави или пуномоћју у вези са наследним правима неопходно је лично присуство даваоца пуномоћја или изјаве и поседовање важећег идентификационог документа.
Хоћу да се венчам у Бечу са аустријским држављанином, па ми траже потврду да то могу да учиним и упутили су ме на Амбасаду. ОЧИНСТВО - ПРИЗНАВАЊЕ
Уколико је дете у Аустрији рођено ван брака, а отац је познат и жели да призна очинство (а из оправданих разлога то није учинио у Mагистрату), очинство може признати и у КО Амбасаде РС у Бечу уколико је држављанин Р. Србије. Отац-странац изјаву о признавању очинства даје пред органима своје државе. Том приликом је неопходно присуство оба родитеља, а детета само уколико је старије од 16 година. На основу дате изјаве о признавању очинства, врши се пријава рођења детета. ОВЕРЕ Шта све могу да оверим у Амбасади?
У Конзуларном одељењу Амбасаде РС у Бечу се може оверити потпис на пуномоћју, наследничкој или другој изјави, сагласности и др. Може се оверити и фотокопија документа. Хоћу да продам стан у Србији па ме интересује да ли могу да оверим уговор о купопродаји? Не. У КО се не може оверити потпис на уговору, али може пуномоћје којим се овлашћује друго лице да закључи такав уговор. Уговори о купопродаји непокретности се могу оверити искључиво у Србији код надлежног јавног бележника. Могу ли у Амбасади оверити сагласност за путовање детета?
У Амбасади можете оверити сагласност за путовање малолетног детета са другим родитељем. ОДЈАВА ПРЕБИВАЛИШТА РАДИ ИСЕЉЕЊА Да ли се преко КО може извршити одјава пребивалишта ради исељења из Србије? У изузетним случајевима се захтев за одјаву пребивалишта може поднети преко ДКП уколико се лице већ налази у иностранству и из оправданих разлога није у могућности да дође у Р. Србију. Изузетним ситуацијама се сматрају: болест, инвалидност, старост, ограничење или забрана кретања као нпр. у условима пандемије корона вируса и слично.
Потребно је да дођете лично у заказаном термину и да поднесете: ПАСОШИ Шта ми је све потребно за нови пасош?
1. постојећи пасош Р. Србије
Понекад могу бити затражена и додатна документа током и након предаје захтева. Колико траје израда новог пасоша? Законски рок је до 60 дана (два месеца), али израда најчешће траје краће. Када најраније могу поднети захтев за пасош? Најраније седам месеци пре истека старог пасоша. На лични захтев, нови пасош се може издати и пре наведеног рока. Такса износи 72 евра. Могу ли захтев за пасош поднети по хитном поступку? Да. У хитним случајевима, уз изјаву и прилагање доказа о хитности, захтев се обрађује приоритетно и израда путне исправе се може очекивати у року од 10-15 радних дана, с тим да Амбасада за то не даје гаранције. Како да сазнам да ли је мој пасош стигао у Амбасаду? Путем линка на нашем сајту можете проверити да ли вам је готов пасош. Уколико на листи видите број са потврде коју сте добили када сте предали захтев, значи да је пасош у Конзуларном одељењу. Закажите термин за преузимање. При уручењу новог пасоша обавезно је лично присуство. Обавезно је понети стари пасош који се том приликом поништава и враћа странци. На сајту се бројеви са потврде приказују без 0. Шта треба да понесем на уручење новог пасоша? Потребно је лично доћи и донети потврду о пријему захтева и стари пасош који се поништава и који Вам се враћа. Може ли неко други да преузме мој пасош? Да, али само у оправданим случајевима (пре свега здравствени разлози). Приликом предаје захтева за пасош треба да овластите лице које ће уместо вас да га преузме. Ако се након предаје захтева деси ситуација која Вас онемогућава да дођете, потребно је да дате овлашћење код нотара и преведете га на српски језик код овлашћеног судског тумача. За питање виза и регулисање боравка у Аустрији надлежни су искључиво органи Аустрије. Саветујемо да са старим и новим пасошем одете у Магистрат како би Вам се боравак пренео у нови пасош. ПУТНИ ЛИСТ Морам хитно да путујем у Србију, а пасош ми је украден, оштећен, изгубљен или више не важи. Шта треба да урадим? У том случају Вам се може издати путни лист који служи само за одлазак у Србију. Путни лист се издаје на кратак рок и не можете га користити за даља путовања, летовања или повратак у Аустрију, што значи да у Србији морате израдити нови пасош. Шта ми је од докумената потребно за путни лист? За више детаља у вези са процедуром и обавезном документацијом, идите у рубрику „Губитак докумената“. Колико траје израда путног листа? Путни лист можете добити у року од два до три радна дана, зависи од докумената које поседујете. Поступак траје краће ако имате личну карту Р. Србије. Уколико се Ваш идентитет и држављанство Р. Србије не могу одмах утврдити, потребно је извршити службене провере, због чега издавање путног листа може потрајати и дуже. ПУТНИ ЛИСТ ЗА НОВОРОЂЕНЧЕ Да ли могу да добијем путни лист за тек рођено дете? Да, али у Амбасади прво морате пријавити рођење детета и онда можете истога дана поднети и захтев за путни лист. У том случају, присуство оба родитеља и детета је обавезно. Шта Вам је за то потребно, видећете у рубрици Рођење детета у Аустрији.
Пријавио сам дете. Шта прилажем за путни лист?
ПОТВРДА О ЖИВОТУ Републички фонд ПИО ми тражи да доставим потврду о животу и упутили су ме на Амбасаду РС у Бечу.
Конзуларно одељење може да овери потврду о животу. Потребно је да дођете лично у заказаном термину и понесете следећа документа: ПОТВРДА О СЛОВУ Ђ (Đ/Dj) У Амбасади можете добити потврду да је латинично слово "Đ" једнако латиничном слову "Dj" , уколико вам аустријски орган такву потврду затражи. ПЕНЗИЈА
Више информација о пензијском осигурању можете наћи на сајту: ПОТРАГЕ Потрагу за чланом породице који живи или је отпутовао у Аустрију, а са којим је изгубљен контакт, породица из Србије може покренути преко Министарства спољних послова Р. Србије - Одељења за конзуларне послове, обраћањем путем мејла okp@mfa.rs ПРИБАВА ДОКУМЕНАТА У Конзуларном одељењу можете добити:
1. изводе из матичне књига рођених, венчаних и умрлих које се воде код матичних служби у Републици Србији (на домаћем или на интернационалном обрасцу) Преко КО можете поднети захев за прибаву из Србије: 1. Уверења о слободном брачном стању и Потврде о некажњавању (Führungszeugnis). Прибава може потрајати неколико недеља. Захтев се подноси лично у заказаном термину, уз важећи пасош или личну карту Републике Србије. ПРИЈАВА ПРИВРЕМЕНОГ БОРАВКА У ИНОСТРАНСТВУ Продужио сам свој боравак у Аустрији где ћу остати најмање годину дана, па ме интересује ме да ли имам обавезу да то пријавим Амбасади?
Да. Потребно је да дођете лично у КО у заказаном термину и понесете: Да ли пријаву привременог боравка у Аустрији треба да извршим и за своју малолетну децу? Да ли је приликом пријаве неопходно присуство оба родитеља?
Пријаву за привремени боравак у иностранству за малолетно лице подноси један од родитеља уколико родитељи имају исту адресу становања. ПРОМЕНА ЛИЧНОГ ИМЕНА И ПРЕЗИМЕНА
Промена личног имена и презимена регулисана је Породичним законом, Законом о матичним књигама и Законом о општем управном поступку. ПРОМЕНА ПОЛА Према важећем закону Р. Србије, пацијенти који су држављани Р. србије и живе у иностранству, могу добити потврду за промену података у матичним књигама и личним документима у Кабинету за трансродна стања Клинике за психијатрију, Универзитетски клинички центар Србије, Пастерова 2, 11000 Београд, Србија.
Упут за Клинику издаје изабрани лекар опште праксе у Србији у државним домовима здравља или у приватним болницама, уз документацију која треба да буде у оригиналу, оверена и преведена на српски код овлашћеног преводиоца. ПРАЗНИЦИ Обавештење о празницима и данима када Конзуларно одељење Амбасаде неће радити са странкама наћи ћете на сајту Амбасаде у рубрици Празници. РАЗВОД
Развела сам се у Аустрији. Да ли сам дужна да то пријавим неком органу у Србији? РОЂЕЊЕ ДЕТЕТА У АУСТРИЈИ Како да пријавимо новорођенче?
Родитељ који је држављанин Р. Србије треба да дође лично у заказаном термину и поднесе захтев за пријаву рођења и упис у МКР Р. Србије. Потребно је да понесете следећа документа: 3.1. Ако родитељи нису у браку потребан је Записник о признавању очинства (Vaterschaftsanerkennung) дат у Магистрату и преведен на српски језик.
3.2. Уколико су родитељи малолетна лица потребно је лично присуство њихових родитеља/старатеља (правоснажно решење, оригинал са преводом на српски језик код овлашћеног судског тумача) са важећим пасошима. Како ћу знати да је дете уписано? Амбасада пријаву са оригиналном документацијом шаље матичној служби Р. Србије која дете уписује у матичне књигу рођених у Р. Србији. Из праксе је познато да је за одређивања ЈМБГ и упис детета у МКР и КД потребно најмање месец дана. Сходно наведеном, сугеришемо да се, након истека тог периода, обратите КО ради провере да ли је извршен упис путем следеће адресе stranke.bec@mfa.rs. Након потрвде да је извршен упис, родитељи могу заказати онлајн термин за подношење захтева за издавање пасоша за дете. СОЛЕМНИЗАЦИЈА 1. НАСЛЕДНИЧКА ИЗЈАВА
У форми потврђене (солемнизоване) исправе мора бити сачињена наследничка изјава којом се наследник:
Молимо да све негативне наследничке изјаве одштампане на ћириличном писму, заједно са копијом пасоша, Вашом адресом и именом оца, неколико дана пре доласка на термин ОБАВЕЗНО пошаљете на мејл stranke.bec@mfa.rs како бисмо утврдили да ли је изјава подобна за солемнизацију. 2. ИЗЈАВА СУПРУЖНИКА О ПОСЕБНОЈ ИМОВИНИ
У форми потврђене (солемнизоване) исправе мора бити сачињена изјава супружника о посебној имовини. СПРОВОДНИЦА Умро ми је рођак у Аустрији, а хоћу да га сахраним у Србији. Шта треба да урадим?
Треба да поднесете захтев за издавање спроводнице, ви лично, неко од сродника или овлашћено погребно предузеће. У захтеву треба навести где ће се сахрана обавити и којим путем ће бити извршен транспорт. Уз захтев треба приложити следећа оригинална документа: Мој рођак има само аустријско држављанство. Да ли могу да га сахраним у Србији? У том случају, Конзуларном одељењу зу претходно наведена документа морате приложити и потврду о обезбеђеном гробном месту у Републици Србији. Рођак је умро у Аустрији од заразне болести. Треба ли да прибавимо нека додатна документа?
Да. Потребно је да прибавите одобрење Министарства здравља Републике Србије. Захтев се подноси Министарству здравља, Одељењу за санитарни надзор – Одсеку за санитарни надзор Београд, Омладинских бригада 1, тел: +381 11 3130 886, факс: +381 11 311 75 96 и 381 11 311 28 16. Да. За пренос урне у Србију такође је потребно прибавити спроводницу. Прилажу се сва горе наведена документа, као и потврда о кремацији. СМРТНИ СЛУЧАЈ Умро ми је рођак у Аустрији који је држављанин Србије. Да ли ја то треба да пријавим? Да. Чињеница смрти држављанина Р.Србије, настала ван њене територије, уписује се у матичне књиге. Треба да додете у заказаном термину и понесете извод из матичне књиге умрлих, на интернационалном обрасцу. САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА Пружање правовремене и одговарајуће помоћи држављанима Р. Србије у случају несрећа је једна од најважнијих активности рада конзуларне службе. Одмах по сазнању да се догодила несрећа, КО самоиницијативно и хитно делује ради провере тачности сазнања, односно података да ли има повређених и настрадалих држављана Р. Србије кроз контактирање са надлежним органима земље пријема, локалном полицијом, болницама итд. Уколико је то неопходно, представник КО излази на место догађаја, посећује хоспитализоване држављане Р. Србије и оквиру надлежности пружа потребну помоћ угроженима и члановима њихових прородица. ТЕРМИНИ – е ЗАКАЗИВАЊЕ
Заказивање термина је обавезно за све конзуларне радње, осим за издавање спроводнице за преминула лица. ВАЖНО: Напомињемо да се један термин односи само на једну особу и једну конзуларну радњу (нпр. за два члана породице је потребно заказати два термина за пасоше). ТАКСЕ Плаћање свих конзуларних услуга се обавља искључиво ЕЦ – картицама (плаћање кредитном картицом није могуће). Плаћање у готовом новцу је дозвољено само у изузетним ситуацијама о којима одлучује овлашћено лице у Конзуларном одељењу. На сајту Амбасаде можете пронаћи ценовник свих конзуларних услуга. УВЕРЕЊА (о слободном брачном стању, некажњавању и др.) УВЕРЕЊЕ О СЛОБОДНОМ БРАЧНОМ СТАЊУ Желим да се венчам у Аустрији па ми треба уверење о слободном брачном стању. Да ли то могу да прибавим преко вас? Да. Потребно је да дођете лично у заказаном термину са важеђом личном картом или пасошем, те попуњеним обрасцем у прилогу. Поступак прибаве траје у просеку месец дана. Такса износи 40 Еур. УВЕРЕЊЕ О НЕКАЖЊАВАЊУ Треба да се запослим у Аустрији па ми послодавац тражи потврду да нисам осуђиван. Да ли то могу да прибавим преко вас? Да. Потребно је да дођете лично у заказаном термину са важећом личном картом или пасошем. Такса износи 34 еур. Уколико вам је наведено уверење потребно хитно, постоји могућност и да у КО оверите потпис на приватној исправи којом ћете овластити неко лице да у Србији у Ваше име и за Ваш рачун поднесе захтев и преузме Уверење о накажњавању, те да вам исто пошаље брзом поштом. У том случају такса износи 42 еур. ФИНАНСИЈСКА ПОМОЋ ДРЖАВЉАНИМА СРБИЈЕ Амбасада нема могућност да финансијски помаже држављанима Србије у Аустрији који су запали у невољу најчешће услед губитка новчаника нити да плаћа неизмирене хотелске, болничке и остале рачуне, казне и сл. ХАПШЕЊА
У складу са Бечком конвенцијом о конзуларним односима надлежни орган стране земље је у обавези да одмах обавести ДКП Р.Србије о хапшењу, затварању, стављању у притвор или задржавању држављанина Р.Србије уколико ухапшено лице то затражи. ЦАРИНСКА ПОТВРДА Ко може добити царинску потврду?
КО Амбасаде у Бечу може издати царинску потврду држављанину Р. Србије који је провео непрекидно на раду у Аустрији најмање две године. Шта могу увести у Србију са царинском потврдом? Можете увести само предмете за домаћинство и то у року од годину дана од дана издавања потврде. Шта ми је потребно за подношење захтева?
1. важећи пасош Р. Србије Захтев се подноси лично у заказаном термину уз подношење претходно наведених докумената. ЦЕНОВНИК Да ли се конзуларне услуге плаћају? Све конзуларне услуге се плаћају у складу са Ценовником конзуларних услуга Министарства спољних послова и дипломатско-конзуларних представништава у иностранству који можете видети на сајту Амбасаде.
|